April 2021
May 2021

Στο Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου μας ανήκουν οι παρακάτω εκπαιδευτικοί:

people

Τογανίδης Τρύφων - Διευθυντής

Πτυχίο Φυσικής Α.Π.Θ.

D.E.A. - DOCTORAT στον Τομέα «Matières premières minérales et énergétiques”, Université Paul Sabatier - Toulouse III, Τουλούζη, Γαλλία.

Καραμήτρου Αμαλία - Υποδιευθύντρια

Φιλόλογος

Αθανάσιος Β. Κολιαφούτης

Διδάκτορας και Μεταδιδάκτορας ερευνητής του Τμήματος Θεολογίας Α.Π.Θ. Έχει συνεργαστεί με Πανεπιστήμια της Ελλάδος και του εξωτερικού, έχει συμμετάσχει ως εισηγητής σε διάφορα συνέδρια θεολογικού και ευρύτερου επιστημονικού ενδιαφέροντος και έχει δημοσιεύσει πληθώρα μελετών και άρθρων σε ελληνικά και διεθνή περιοδικά.

Κοραντζή Ευαγγελία

Πτυχιούχος Φιλολογίας του Α.Π.Θ. (ειδίκευση κλασικής φιλολογίας)

ΠΜεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης στην Αρχαία Ελληνική και Λατινική Γλώσσα (MA in Classics) του University College London (UCL) του Λονδίνου

Πιστοποίηση 1ου και 2ου επιπέδου στη χρήση και αξιοποίηση των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία

Ξένες Γλώσσες: Αγγλικά (Γ2), Ισπανικά (Γ2), Ιταλικά (Β2), Γερμανικά (Β1)

Συμμετοχή σε πολλά ευρωπαϊκά προγράμματα (eTwinning -erasmus)

Αυγερινού Δέσποινα

Πτυχίο Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας ΑΠΘ, Μεταπτυχιακές Σπουδές UK-ΑΠΘ, Διδακτορικό.

Δεληγιάννη Σμαρούλα

Πτυχίο του Τμήματος Γεωπονίας, της Σχολής Γεωτεχνικών Επιστημών του Α.Π.Θ. Διδακτορικό Δίπλωμα στη Φυτοπαθολογία, του Τομέα Φυτοπροστασίας της Σχολής Γεωτεχνικών Επιστημών του Α.Π.Θ. Πτυχίο Παιδαγωγικών Σπουδών της Σχολής Π.Α.Τ.Ε.Σ./ Σ.Ε.Λ.Ε.Τ.Ε. Πτυχίο στη Γενική Τεχνολογία, της Ανώτατης Τεχνολογικής Εκπαίδευσης της Σ.Ε.Λ.Ε.Τ.Ε.

Διδασκαλία στο Τομέα Φυτοπροστασίας, του Τμήματος Γεωπονίας, της Σχολής Γεωτεχνικών Επιστημών του Α.Π.Θ.- Διδασκαλία στο Τμήμα Φυτικής Παραγωγής της Σχολής Τεχνολογίας Γεωπονίας του Ανώτατου Τεχνολογικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος Θεσσαλονίκης.- Διδασκαλία σε Ι.Ε.Κ., του Ο.Ε.Ε.Κ., του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Δολαπτσή Ελένη

Πτυχίο Γερμανικής Φιλολογίας Α.Π.Θ.

Μεταπτυχιακό Masters in Art, University of Minnesota.

Αλεξάνδρα Μητσιάλη

Φιλόλογος. Απόφοιτος της Φιλοσοφικής Σχολής του Α.Π.Θ. Μεταπτυχιακό δίπλωμα στα Παιδαγωγικά. Είναι επίσης Διδάκτορας Παιδαγωγικής και διδάσκουσα στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Α.Π.Θ.

Λογοτέχνης. Βιβλία της ήταν επανειλημμένα υποψήφια στις βραχείες λίστες για τα Κρατικά Βραβεία Παιδικής και Νεανικής Λογοτεχνίας (Το Αστερόσπιτο 2009, Με λένε Νιλουφέρ 2010, Το υπόσχομαι 2011, Η κούκλα που ταξίδευε στον κόσμο 2014, Θα σε σώσω ό,τι κι αν γίνει 2014), για τα βραβεία του Λογοτεχνικού Περιοδικού Διαβάζω-Αναγνώστης (Το Αστερόσπιτο 2008, Η νύχτα των πυγολαμπίδων 2009, Θα σε σώσω ό,τι κι αν γίνει 2014, Να με αντέχεις 2016, Ξυπόλυτοι Ήρωες 2017), για τα βραβεία του ελληνικού τμήματος της ΙΒΒΥ (Θα σε σώσω ό,τι κι αν γίνει 2014, Κύριε Χρόνε, σου έχω πολλά παράπονα 2015, Η Μαρμελαδού 2017, Ταξίδι με την Οδύσσεια 2017, Ξυπόλυτοι Ήρωες 2017).

Το μυθιστόρημά της «Θα σε σώσω ό,τι κι αν γίνει» τιμήθηκε με το Κρατικό Βραβείο Λογοτεχνίας για Νέους το 2014. Τιμήθηκε για δεύτερη φορά με το Κρατικό Βραβείο Λογοτεχνίας για Νέους το 2017 για το μυθιστόρημα της «Ξυπόλυτοι Ήρωες», το οποίο απέσπασε επίσης το Βραβείο Νεανικού Μυθιστορήματος από το ελληνικό τμήμα της IBBY την ίδια χρονιά.

Κουνή Ζαχάρω

Πτυχιούχος του Μαθηματικού Τμήματος του ΑΠΘ και της Παιδαγωγικής Ακαδημίας Θεσσαλονίκης. Κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου στην Οργάνωση και Διοίκηση της Εκπαίδευσης. Απόφοιτος ΕΠΠΑΙΚ και ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ Θεσσαλονίκης. Επιμόρφωση σε Ειδική Αγωγή, Διαπολιτισμική Εκπαίδευση, Σχολική Ψυχολογία και Εκπαίδευση Ενηλίκων. Επιμορφώτρια etwinning στην αξιοποίηση των ΤΠΕ στη διδακτική πράξη. Δημοσιεύσεις σε ελληνικά & διεθνή περιοδικά, εισηγήσεις σε παιδαγωγικά συνέδρια.

Μακαρώνα Ανατολή

Φιλόλογος,

Ma & Phd στην Αγωγή Κωφών (Γραπτός λόγος κωφών και βαρηκόων παιδιών), Παν/μιο Πατρών

Πολίτης Σάββας

Πτυχίο Φυσικής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Μεταπτυχιακό αυτοματισμού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Μεταπτυχιακό Ηλεκτρονικής Φυσικής/Ραδιοηλεκτρολογίας Πανεπιστημίου Αθηνών.

Όλγα Ζέρβα- Μουσικός

Πτυχίο (Bachelor) από την Musikhochschule Detmold/Μünster με ειδίκευση στο βιολί.

Integrated master από το Τμήμα Μουσικών Σπουδών της Σχολής Καλών Τεχνών του Α.Π.Θ.

Μεταπτυχιακό στη Μουσική Παιδαγωγική από το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Πρώην μέλος της Συμφωνικής Ορχήστρας του Δήμου Θεσσαλονίκης (α΄ βιολιά).

Καλλιτεχνική συμμετοχή στα φεστιβάλ Δημητρίων, Σύμης και Sani με σύνολα μουσικής δωματίου.

Επιστημονικές ανακοινώσεις σε ελληνικά και διεθνή συνέδρια (ΕΕΜΕ, ISME, ΕΕΠΕΚ, e-Twinning).

Παρακολούθηση προγραμμάτων εισαγωγικής επιμόρφωσης για την αξιοποίηση των ΤΠΕ στην εκπαίδευση (επίπεδα Β1 και Β2).

Ξένες γλώσσες: αγγλικά, γερμανικά.

Καλαϊτζίδου Ελένη

Τμήμα Φυσικής της Σ.Θ.Ε. του Α.Π.Θ.

Μεταπτυχιακό δίπλωμα σπουδών  στις «Επιστήμες της Αγωγής» του Παιδαγωγικού τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Α.Π.Θ.  με κατεύθυνση «Διδακτική των Φυσικών Επιστημών και Νέες Τεχνολογίες».

Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών του Ε.Α.Π. «Ειδίκευση στα Πληροφοριακά Συστήματα».