August 2022
September 2022

Πολιτιστικά Προγράμματα Σχολ.Έτους 2013-2014

1. ΤΙΤΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ : ΕΚΔΟΣΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ

ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ: TOYNOYΣΙΔΟΥ ΧΑΡΙΛΕΙΑ - ΠΕΤΚΟΥ ΕΥΘΥΜΙΑ - ΚΑΡΑΜΗΤΡΟΥ ΑΜΑΛΙΑ - ΚΑΛΑΪΤΖΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ

ΣΤΟΧΟΙ

Ανάπτυξη ικανότητας συνεργασίας. Καλλιέργεια ευγενούς άμιλλας και δημιουργικού ανταγωνισμού μεταξύ των μαθητών.

• Ενίσχυση της αναγνωσιμότητας των μαθητών και άμβλυνση της απαξίωσης προς το γραπτό λόγο.
  • Ανάπτυξη ικανοτήτων συνεργατικής συγγραφής και διόρθωσης κειμένου.
  • Ανάπτυξη κριτικής σκέψης κατά την αναζήτηση, επιλογή και οργάνωση πληροφοριών σχετικών με ένα συγκεκριμένο θέμα.
  • Συγγραφή διαφορετικών τύπων άρθρων (συνεντεύξεις, ρεπορτάζ, φωτογραφικό ρεπορτάζ, διαφήμιση, έρευνα, δοκίμιο, κριτική κτλ).
  • Εξοικείωση με την δημοσιογραφική εμπειρία, τα δικαιώματα και τις αρμοδιότητες των δημοσιογράφων, την αρχή των πνευματικών δικαιωμάτων.
  • Εκμάθηση αξιολόγησης περιεχομένου γραπτού λόγου καθώς και δημιουργίας γραπτής κουλτούρας με πειραματισμό σε γλωσσικές εκφράσεις και επικοινωνιακές προσεγγίσεις.
  • Εκμάθηση βασικών αρχών ηλεκτρονικής συγγραφής και κανόνων γραφικής σχεδίασης.
  • Χρήση συνεργατικών εργαλείων των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) για δημοσίευση, διόρθωση, σχολιασμό και αξιολόγηση άρθρων.
  • Αναζήτηση εργαλείων ανοιχτού κώδικα για τη συγγραφή, εκτύπωση και δημοσίευση της εφημερίδας καθώς και σχετικών εργαλείων Web 2 με παράλληλη  εκμάθηση των εργαλείων αυτών.

2. ΤΙΤΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ : ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΑΓΟΡΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΠΟΛΕΩΝ-ΧΩΡΩΝ

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ:  ΠΟΛΙΤΗΣ ΣΑΒΒΑΣ

• Παραδοσιακές αγορές της πόλης μας -  ανοιχτές αγορές
  • Σύγχρονες αγορές της πόλης ? εμπορικά κέντρα
  • Ιστορία των παραδοσιακών αγορών
  • Ο καταναλωτισμός: φαινόμενο της σύγχρονης εποχής
  • Αγορές άλλων πόλεων - χωρών

3. ΤΙΤΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ :ΠΟΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ:  ΔΟΛΑΠΤΣΗ ΕΛΕΝΗ

ΣΤΟΧΟΙ

• Μέσα από αυτή την δράση τα παιδιά θα γνωρίσουν πολλά θέματα και προβλήματα που απασχολούν την σημερινή μας κοινωνία. Τα αποτελέσματα από τις έρευνες που θα γίνονται από τα ίδια τα παιδιά, θα παρουσιάζονται και θα γνωστοποιούνται σε όλο το σχολείο, τη συγκεκριμένη ημέρα. Με αυτόν τον τρόπο θα υπάρχει συμμετοχή όλου του σχολείου και οι υπόλοιποι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να ενημερωθούν και να συμμετέχουν σε κάθε εκδήλωση.
  • Διάχυση προγράμματος - Παρουσίαση σε ανοιχτή εκδήλωση του σχολείου.

4. ΤΙΤΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ : ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ  ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ:  ΑΒΡΑΜΙΔΟΥ ΣΜΑΡΩ - ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΖΗΝΟΒΙΑ

ΣΤΟΧΟΙ

• Τα παιδιά θα γνωρίσουν το θεατρικό έργο  με το οποίο θα ασχοληθούμε, θα συγκρίνουν την εποχή που γράφτηκε με την σημερινή, και θα ψάξουν για διαχρονικά στοιχεία. Επίσης θα  συνεργαστούν μεταξύ τους  για να συνθέσουν και να ηχογραφήσουν μουσικές, οι οποίες μαζί  με τον όμιλο θεάτρου θα δημιουργήσουν μια ολοκληρωμένη θεατρική παράσταση.

5. ΤΙΤΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ : Η ΚΙΝΗΣΗ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ:  ΤΟΓΑΝΙΔΗΣ ΤΡΥΦΩΝ - ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗ ΣΜΑΡΟΥΛΑ

ΣΤΟΧΟΙ

• ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΩΝ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ (ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ 20ΟΥ ΑΙΩΝΑ ΚΑΙ ΑΡΧΩΝ ΤΟΥ 21ΟΥ ΑΙΩΝΑ)
  • ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΟΣΟΤΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΤΩΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕΝΩΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΩΝ ΤΟΥΣ. ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΣΗ.
  • ΣΧΕΣΗ ΑΥΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΚΥΡΙΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ.